• Domů
  • O nás
  • Pro lékaře
  • Partneři
  • Tělo+
  • Kontakt
  • STOMATOLOGIE, STOMATOCHIRURGIE

    Stomatologie a stomatochirurgie jsou obory lékařství, zabývající se vědou a péči o umístění, organizaci a funkci zubů včetně péče o jejich podpůrné tkáně jako gingivu, závěsný aparát zubu a alveolární kost. Rozhodujícím faktem ve výběru konkrétní odborné péče a metodického postupu je zdravotní stav zubů, s kterým jedinec přichází. Je potřeba zdůraznit, že se jedná v obou případech o medicínské obory, které primárně pečují o tělesné zdraví s mnohem vyšším přesahem, než je obecné povědomí. Nejedná se tedy o nutný kosmetický doplněk zatěžující nedobrovolně náš rozpočet.
    Vitalita zubů, jejich vzhled, jsou vizitkou zdraví a síly. Životní styl, stravovací návyky a neřesti mládí, jsou nenávratně zapisovány do zubní tkáně podobně jako fosilie. V každém zubu je jedinečným způsobem doslova „vytesán“ celý průběh našeho života od raného dětství. Významnou roli hraje i genetický faktor, ten však změnou přístupu můžeme fenotypově měnit, a tak se naučit předcházet rodinným tradicím v nemocech

    Co nám péče o zuby přináší, kromě krásného keramického úsměvu, v ceně automobilu? Nacházíme se v době, kde image v mnoha směrech převládá nad informovaností o zdravotních rizicích nedostatečné péče o zuby, zejména v době jejich vývoje. Možná proto, bývá stomatologie veřejností nepochopeným a často komentovaným medicínským oborem. Abychom si uvědomili, proč je zdravý a silný chrup důležitý, musíme pochopit jeho funkci a přistupovat k němu jako ke konkrétnímu orgánovému systému, kde jakákoliv dysfunkce či postižení může ovlivňovat organismus jako celek. Až si uvědomíme, co zdravé zuby ve společensko-sociálních a orgánově-tělesných spojitostech poskytují, potom nám péče o vitalitu našeho chrupu bude připadat naprostou samozřejmostí či povinností.

    Zuby jsou orgánový celek, který má primárně zajišťovat mechanické zpracováni potravy pro kvalitnější trávení a vstřebávání potravy. Zároveň zuby slouží, prostřednictvím svého vazivového spojení s kostí (kořeny), i jako stimul pro správný vývoj čelisti a obličejové části lebky včetně např. paranasálních dutin viz. text RHB dýchání.

    Lebka je jedinou části skeletu, která se vyvíjí a remodeluje celý život, a proto péče o dynamizaci jejich nosných a svalových komponent je více než důležitá, a to nejen pro náš vzhled. V dětském věku pak správný vývoj zubů a čelistí, kromě rozvoje dutin, zásadně ovlivňuje i velikost prostoru ústní dutiny včetně nosohltanu, kde poloha a velikost jazyka, vůči měkkému patru v omezeně vyvinutém oblouku čelistí, může významně ovlivnit i napětí v tkáních měkkého patra.

    Vysoká tonizace měkkého patra, prostřednictvím svalové síly kořene jazyka, významně ovlivňuje dýchání nosem viz. text RHB dýchání, které se může ve spánku projevovat např. chrápáním atd. Omezené dýchání nosem významně zasahuje do procesu zvlhčování a prokrvování hlasivek, nosních a nosohltanových sliznic, což významně reguluje slizniční imunitu a celkovou vitalitu, viz. text Imuno. V dospělosti pak může vést k rozvoji častých infekcí podpůrných zubních tkání (paradontóza), zvýšené kazivosti zubů nebo angínám a opakujícím se zánětům dutin.

    Jak si udržet vitalitu a sílu chrupu, která předchází výše popsaným potížím? Pečlivou hygienou a zdravou stravou bez krátkých cukrů, žvýkáním žvýkaček, kde si zvyšujeme salivaci (slinění) chránící zuby proti kazům. Současně je žvýkání nejvýznamnějším antistresovým faktorem posilující skelet a svaly obličejové části lebky, hlavně však svaly v okolí čelistního kloubu, kde správným žvýkacím mechanismem posilujeme, a tím centrujeme polohu obou kloubních hlavic v kloubní jamce.

    Čelistní klouby jsou dva a jsou oboustranně spojeny jednou kostí v ostrém úhlu, proto jejich mechanika vyžaduje mimořádnou pozornost v symetrii pohybu viz. text RHB. Vyvážená rovina např. výškou skusu při zubním ošetření, je více než nutností. Asymetrie při skusu jednostranně přetěžuje kloub, což vede často ke zvukovým artefaktům jako lupání, přeskakování a někdy i bolesti přecházející do uší či ramen. Při nestabilitě, kontraktuře či hypermobilitě jednoho z čelistních kloubů, pak dochází k artikulačním i okluzním změnám v zátěži, na kořeny zubů. Souvislé přetěžování zubů může vést až k tvorbě recidivujících váčků nebo vzniku cyst. Zároveň dochází i k samotnému mechanickému přetíženi zubních hrbolů a praskání zubů, zvýšení kazivosti, obnažení krčků atd. Nestabilita čelistního kloubu, pak velmi často, vede sekundárně k přetížení krční páteře, ramen či tinnitu.

    Současně, kromě kosmetického efektu, jsou zuby, dutina ústní a paranazální dutiny i významných rezonančním orgánem, který při správné artikulaci, vytváří rezonanční přenos do obličejové části lebky, kde se tímto prokrvuje sliznice nosohltanu a zároveň stimuluje sliznice dutin k vytváření NO viz. text RHB & Imuno . Rezonance se přenášejí prostřednictvím skeletu hrudního koše na osrdečník, bránici, dýchací svaly, kde společně stimulují n.vagus. Orgány se vibracemi vzájemně harmonizují, „v jedné společné symfonii“, kterou nazýváme život.

    A proto každému onemocnění zubů je potřeba věnovat významnou pozornost, a předcházet mu pravidelnou prevencí. Každý zub hraje opěrnou roli pro čelist a její kloub, stejně jako stromy pro půdu. Každá extrakce, modelace zubu, nebo jiný výkon, by měl být vždy pečlivě zvážen tak, aby nenarušil velmi jemný biorezonanční a biomechanický stabilizační systém organismu.

    Chraňme si své zuby, věnujme jim péči, jako každému jinému orgánu v našem těle. Jsou velmi významnou multifaktoriální orgánovou součástí našeho těla.

  • Metodika

    Věnujeme se zejména prevenci, konzervačnímu zubnímu lékařství (ošetření zubního kazu a řešení jeho následků), protetice a stomatochirurgii. Samozřejmostí je také spolupráce, v rámci dalších oborů, jako je ortodoncie a parodontologie.
    Nejedná se však jen o péči o dutinu ústní a chrup, ale i komplexní pohled. Právě komplexnost a celkový kontext této oblasti je důvodem, proč se této problematice věnujeme v jejich širších souvislostech. Nejen tedy z pohledu stomatologie, ale také jako součást pohybového aparátu a práce s dýcháním. Stejně tak i z hlediska imunitního systému, jeho modulace, abychom rozvíjeli zdraví celého našeho těla a pomáhali zajistit komfort, zlepšit vitalitu a pohodu, fyzickou i psychickou.

  • Konzervační a estetická stomatologie

    Kaz je celosvětově nejrozšířenější infekční onemocnění vůbec a jeho prevence či případné řešení, tvoří velkou část naší práce. Jedná se zejména o nahrazení kazem poškozené části zubu, a v případě, že již zubní kaz pronikl natolik hluboko, že infikoval zubní dřeň, také ošetření zubních kanálků (endodoncii).
    Pravidelně zhotovujeme během prohlídek také rentgeny, které nám slouží k odhalení kazu v jeho počátcích. Tím významně snižujeme riziko, že nás následně pacient navštíví s akutními obtížemi, které často vyžadují již mnohem radikálnější a finančně nákladnější zásah než jen zubní výplň. Naší hlavní snahou je, minimálně invazivně zasahovat do struktury zubu a přilehlých tkání, protože nejhodnotnější tkáň, je Vaše vlastní. Pokud je ovšem zásah nezbytný, využíváme nejmodernější dostupné prostředky k obnovení funkčnosti, struktury a vzhledu Vašich zubů.

    • Kompozitní výplň – v současnosti se jedná o nejvyšší možnou úroveň opravy defektu zubu. Tento materiál nám umožňuje zhotovit výplň, která funkčně i esteticky nahradí ztracenou zubní tkáň. S ohledem na vlastnosti materiálu, který se nejvíce blíží mechanickým vlastnostem přirozeného zubu, se jedná o skutečně efektivní a dlouhodobé řešení. Tento materiál je ovšem náročný na podmínky, za kterých je výplň zhotovená, proto je pro nás samozřejmostí, zhotovovat tyto výplně při zajištění absolutního sucha, tedy s použitím kofferdamu. Jedná se o blánu, která je během ošetření aplikována do úst a umožní nám kvalitní zhotovení výplně. Takto zhotovená výplň má trvanlivost dlouhé roky. Pro skutečně dlouhodobou spokojenost a funkčnost ošetření potřebujeme i spolupráci ze strany pacienta, kdy se o zdraví své ústní dutiny stará sám, a to svojí pečlivou ústní hygienou.
    • Endodoncie – pokud již neléčený zubní kaz pronikl do zubní dřeně nebo dokonce infikoval zánětem i okolní tkáně, je nutné provést ošetření kořenového kanálku. Jedná se o poslední možnost, jak zachránit zub a umožnit jeho setrvání v dutině ústní. V naší ordinaci využíváme moderní metody, jak o oblasti dezinfekce, tak opracování a zaplnění kořenového kanálku. Nutnou součástí takto ošetřeného zubu je i jeho ochrana, pro co nejdelší setrvání v plné funkci. Proto je neméně důležitou součástí ošetření i vhodná následná rekonstrukce zubu, často s využitím onlaye nebo korunky. Takto ošetřený zub má vysokou šanci na to, že Vám bude bez obtíží fungovat dlouhé roky, podobně jako zub zdravý.
  • Protetika

    Jedná se o oblast zubního lékařství, ve které řešíme rozsáhlé destrukce zubu, kdy prosté ošetření výplní již není možné nebo případy, kdy nám jeden či více zubů chybí a potřebuje je nahradit. Ošetření je buď fixní (onlaye, fasety, korunky, můstky,) nebo snímatelné (zubní protézy).

    • Onlay – tento způsob ošetření je vhodný při velké ztrátě zubu, kdy již samotná výplň nedokáže takový defekt plnohodnotně a dlouhodobě nahradit. Jedná se o laboratorně zhotovenou chybějící část zubu, která se na zbývající zub vhodně upevní, a to tak, aby došlo k mechanickému i chemickému propojení s vlastním zubem a byla zajištěna jeho dlouhodobá funkčnost. Volba materiálu záleží na mnoha okolnostech a vždy je pečlivě vysvětlena.
    • Korunky – jsou indikovány v případech, kdy je natolik velká destrukce zubu kazem nebo přílišným mechanickým opotřebením. Pro zajištění jeho funkční a estetické obnovy musíme jeho podstatnou část nahradit takovým způsobem, aby se žvýkací síly přenášely rovnoměrně na celou zbývající plochu zubu tak, aby byla zajištěna jeho dlouhodobá životnost. Nejčastěji zhotovujeme keramické práce, které zajistí funkční i estetickou rehabilitaci. Všechny práce jsou zhotoveny s velkou přesností pod mikroskopem nebo počítačově navrženy i zpracovány a minimalizovaly se rizika selhání, z důvodu kazu nebo poškození dásní a kosti. Korunky se zhotovují na vlastní zuby nebo implantát, který nám ztracený kořen nahradí.
    • Můstky – jsou vhodné pro případy, kdy potřebujeme nahradit chybějící zub a není možné, ať z jakéhokoliv důvodu, jej nahradit implantátem.
    • Keramické fasety – toto řešení je určené pro případy, kdy potřebujeme zejména esteticky korigovat defekty na předních zubech, a přitom chceme jen zcela minimálně zasahovat do vlastních zubních tkání.
    • Částečné či celkové snímatelné náhrady – nahrazují především větší ztrátu zubů, případně jejich úplnou ztrátu tak, aby byla obnovena funkčnost ústní dutiny.
  • Stomatochirurgie

    Věnujeme se širokému spektru zákroků, na měkkých tkáních v dutině ústní, i těch tvrdých. Nejčastěji se jedná o extrakce zubů, jak jednoduché, tak i ty komplikované. Dále provádíme resekce zubních kořenů, úpravy před protetickým ošetřením, aby zejména snímatelné náhrady lépe držely a dále také doplnění chybějící kosti a nahrazení chybějících zubů implantáty.

    Poučení pro pacienty po chirurgickém zákroku

©2024 J&J Clinic s.r.o., IČ:02224348

Website by andrejjezik@gmail.com